Halk Ekonominin İyiye Gideceğini Düşünüyor

0

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan çalışmalar sonucu 2018 yılının ilk ayında tüketici güven endeksinde artış yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın birlikte yürüttüğü çalışmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre Türk halkı bu yıl için geleceğe daha güvenli bakıyor.

Türk Halkının 2018’den Ekonomik Beklentileri Olumlu

Yapılan çalışmaya göre 2018’in ilk ayında tüketici güven endeksi 72 olarak belirlendi. Bu rakam bir önceki aya göre yüzde 11 daha fazla. Bir önceki ay yapılan çalışmalar neticesinde belirlenen rakam 65’di.

Bir ailenin maddi durumlarında iyileşme bekleyip beklemediğine dair bilgiler veren araştırmada da artış söz konusu. Araştırma sonucu elde edilen rakam 91. Bir önceki aya göre bu endekste de yüzde yedilik bir iyileşme söz konusu. Bu rakamlara göre hane halkı bu yıl içerisinde ekonomik durumlarında bir iyileşme bekliyor.

Türk halkının genel ekonomik beklentisi de arttı. Bu endekste yaşanan artış, yüzde 8. Geçen ay aynı endeks 88 iken, 2018’in ilk ayında 96 oldu.Bu endeks Türk halkının 2018 yılından maddi anlamda iyi gelişmeler beklediğine işaret ediyor.

İşsizlik hakkında yapılan araştırmada da iyileşme beklentisi var. İşsizlik rakamlarında düşüş bekleniyor.

İnsanlar 2018 yılında tasarruf edebileceğine olan inancı da arttı. Bu konuda yapılan araştırmanın vermiş olduğu sonuçları gösteren indeks 26 oldu. Bir önceki ay 18 olan indeks yüzde 50 artmış oldu.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.