Genel Bütçe Sınıflandırması Yapıldı

0

Geçtiğimiz sene devlet bütçesinden yapılan harcamaların büyük bir kısmı eğitim ve sağlık giderlerine yapıldı. Sadece bu iki kalem için yapılan harcamaların toplamı yaklaşık olarak 112 Milyon lira civarından.

Maliye Bakanlığı tarafından, genel bütçe harcamalarının sınıflandırılmasına yönelik bir çalışma yapıldı. Bu çalışmaya göre, genel bütçeden yapılan harcamaların büyük kısmı eğitim ve sağlık alanında yapılan harcamalar.

Geçtiğimiz sene sağlık alanında genel bütçe kasasından 33 milyon lira çıktı. Bu da demek oluyor ki bu alanda bir önceki yıla göre rakam yüzde 24 artış göstemiş. Bütçe planlanırken bu alanda yapılacak harcamaların artış göstereceği öngörülmüştü. Ancak artış öngörüden yüksek çıktı. 2017 yılı için devletin sağlık giderleri harcamaları için öngördüğü rakam 32 milyon liraydı.

Sağlık hizmetleri için yapılan harcamalarda pastadan en yüksek dilimi alan sektör, hastane hizmetleri oldu. Onu halk sağlığı hizmetleri takip etti.

Eğitim alanında genel bütçe kasasından çıkan para ise 2017 yılında 80 milyon lira. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 9 artış göstermiş oldu. Bir önceki yıl bu kalem için bütçeden 73 milyon lira harcanmıştı.

Eğitim Harcamalarının Yarısı Miniklerin Geleceği İçin

Eğitim hizmetlerine harcanan paranın büyük kısmı minik öğrencilere gitti. Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki öğrenciler için, devletin bütçeden yaptığı eğitim harcamalarının neredeyse yarısı ayrılmış oldu. Okul öncesi ve ilköğretim harcamaları 40 milyar lira.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.